DesignSpark Electrical Logolinkedin
Menu Search
Ask a Question

respirator

merhaba 3d yazıcı baskı ile solunum ürününü üretmek mümkün bu konuda  imalat yasağı durumu gibi herhangi bir sonuç kısıtlama var mı?

0 Votes

Comments

March 30, 2020 09:13

"hi 3d printer is it possible to produce respiratory product with printing is there any restrictions on the result such as manufacturing ban status?"

It's a strange and unusual situation! It is very difficult to get into the medical market due to legislation, but supplies are inadequate. Around the world everyone is improvising and some 3D printed parts are being used. Some countries are considering 3D printed respirators and other protective devices such as face shields. Others criticise this approach as being designed by non-experts and untested. But some 3D printed face shields look more professional than the soft drink bottles cut to become a face shield I hear are being used by some staff without adequate supplies!
You can only enquire locally and see what response you get.

Bu garip ve sıradışı bir durum! Mevzuat nedeniyle tıbbi pazara girmek çok zordur, ancak arz yetersizdir. Dünyada herkes doğaçlama yapıyor ve bazı 3D baskılı parçalar kullanılıyor. Bazı ülkeler 3D baskılı maskeleri ve yüz siperleri gibi diğer koruyucu cihazları düşünmektedir. Diğerleri bu yaklaşımı uzman olmayanlar tarafından tasarlanmış ve denenmemiş olarak eleştirmektedir. Ancak bazı 3D baskılı yüz kalkanları, duyduğum bir yüz kalkanı olmak için kesilen alkolsüz içecek şişelerinden daha profesyonel görünüyor!
Yalnızca yerel olarak sorgulayabilir ve hangi yanıtı aldığınızı görebilirsiniz.

0 Votes

March 30, 2020 09:13

https://www.rs-online.com/designspark/oxford-university-and-kings-college-develop-ventilator-to-support-covid-19-crisis